Podologia

Gabinet AMCLINIC ANNA MOTYL oferuje pełen zakres usług podologii, podologii dziecięcej, podologii dłoni. Diagnostyka, badanie, rozpoznanie, zastosowanie odpowiedniej terapii, pełna dokumentacja. Zachęcamy do zapoznania się z oferowanymi przez nas usługami.

Pierwsza wizyta

Podologia to nowa i nie wszystkim jeszcze znana dziedzina nauki.

Przygotowując się do wizyty Pacjenci powinni pamiętać że każda zmiana skórna lub płytki paznokciowej powinna być pokazana bez uprzedniego oczyszczania, smarowania i specjalnego przygotowania.

Nasz gabinet  wyposażony  jest w profesjonalny sprzęt podologiczny  Wszystkie narzędzia są wysterylizowane lub jednorazowe.Wszystkie narzędzia wykonane ze stali chirurgicznej umożliwiającej sterylizacje.

Zabiegi wykonywane są przez wykwalifikowanego podologa co warto zaznaczyć po dwuletniej państwowej szkole podologii zakończonej egzaminem państwowym , jak dotąd jedynej w Polsce . Ponad to Ciągle rozwijamy swoją wiedzę uczestniczymy  w sympozjach, szkoleniach , targach naukowych , aby zapewnić państwu kompleksową i holistyczną opiekę  oraz opierać się na najnowszych metodach terapii.

Zakres usług podologicznych w naszym gabinecie (dzielimy na ):

I podologia
II podologia dziecięca
III podologia dłoni 

I. PODOLOGIA

Konsultacja podologiczna:

– przeprowadzenie wywiadu,
– badanie wzrokowe,
– badanie palpacyjne,
– omówienie stanu skóry i płytki paznokciowej na stopach,
– dobranie indywidualnej terapii,
– dobranie indywidualnej profilaktyki,
– udzielenie odpowiedzi na Państwa pytania.

Podstawowy zabieg podologiczny:

–  wywiad podologiczny
– oczyszczenie zrogowaciałego naskórka,
– oczyszczenie wałów paznokciowych,
– opracowanie  płytki paznokciowej,
– dodatkowo: usuwanie odcisków, modzeli, terapie indywidualne, malowanie płytki paznokciowej w zależności od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta,
– dobranie i zaaplikowanie odpowiedniego preparatu, opatrunku.

Podczas wizyty pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce, odpowiedniej pielęgnacji oraz zaleceniach, które przyspieszą proces ewentualnego leczenia i regeneracji skóry oraz płytki paznokciowej.

Usuwanie odcisków

Odcisk jest to zmiana hiperkeratotyczna (zbyt intensywne rogowacenie) pojawiająca się na skórze stóp. Spowodowana jest ona długotrwałym, miejscowym uciskiem, który powoduje nieprawidłowe złuszczanie oraz wgniatanie zrogowaciałego naskórka w głąb skóry- niekiedy tworzenie rdzenia. Odcisk charakteryzuje się ograniczeniem od zdrowego naskórka, bolesnością podczas chodzenia oraz w odciążeniu. Niekiedy ból może pojawiać się w znacznej odległości od zmiany. Spowodowane jest to długotrwałym uciskiem zrogowaciałego naskórka- rdzenia odcisku na zakończenia nerwowe.Odciski najczęściej występują na śródstopiu, bocznych oraz zewnętrznych stronach palców.Należy zwrócić uwagę na to, iż u dzieci najczęściej pojawiającą się zmianą na skórze stóp jest brodawka wirusowa często błędnie diagnozowana jako odcisk.Najczęściej możemy spotkać odciski :twarde,miękkie,podpaznokciowe,włośniczkowy,brodawkowy,mnogie,nerwowo-włóknisty nerwowo-naczyniowy

Przebieg zabiegu

Usuwanie odcisków polega na zdezynfekowaniu zmiany, zaaplikowaniu preparatu zmiękczającego oraz usunięcie za pomocą wysterylizowanych (jałowych), jednorazowych narzędzi zrogowaciałego naskórka oraz usunięcie ewentualnego rdzenia. Następnie zaaplikowanie preparatów usprawniających regenerację naskórka i dostosowanie odpowiedniego odciążenia. Opatrunki, materiały odciążające są dobrane indywidualnie do rodzaju skóry, typu i rodzaju zmiany oraz warunków pracy. Po pierwszym zabiegu następuje poprawa mobilności, zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Należy pamiętać o systematyczności zabiegów leczniczych w celu całkowitego wyleczenia zmiany.

Usuwanie modzeli i innych hiperkeratoz

Modzel jest to zgrubiała, twarda zmiana hiperkeratotyczna złożona z nawarstwiających się komórek warstwy rogowej. Przyjmuje zabarwienie lekko brunatne, żółte o owalnym kształcie. Spowodowana jest długotrwałym naciskiem i wgniataniem zrogowaciałego naskórka w powierzchowne warstwy skóry. Zmiana ta nie jest odgraniczona od zdrowego naskórka. Modzele mogą dawać uczucie pieczenia w miejscu występowania, zarówno podczas chodzenia jak i w odciążeniu. Przy długotrwałym występowaniu zmiana ta może powodować powstawanie odcisków w miejscu modzela, które dają dolegliwości bólowe.Modzele najczęściej występują na śródstopiu, bocznej i podeszwowej stronie palucha na stopach.

Czynnikami predysponującymi do powstawania modzeli oraz innych hiperkeratoz są deformacje kostno-stawowe, złe ustawienie stóp, nieprawidłowe i źle dopasowane obuwie, nadpotliwość, zaburzona keratynizacja naskórka (rogowiec).

Przebieg zabiegu:

Usuwanie modzeli oraz innych hiperkeratoz polega na zdezynfekowaniu zmiany, zaaplikowaniu preparatu zmiękczającego oraz usunięcie za pomocą wysterylizowanych (jałowych), jednorazowych narzędzi zrogowaciałego naskórka. Następnie zaaplikowanie preparatów usprawniających regenerację naskórka oraz dostosowaniu odpowiedniego odciążenia. Opatrunki oraz materiały odciążające są dostosowywane indywidualnie do rodzaju skóry, typu i rodzaju zmiany oraz warunków pracy. Po pierwszym zabiegu następuje poprawa mobilności oraz wyeliminowanie dolegliwości pieczenia skóry.

Terapia brodawek wirusowych

Brodawki wirusowe nazywane również jako „kurzajka” najczęściej występują na podeszwowej stronie stóp oraz dłoniach, wywołane są one przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Bardzo często poprzez swoją bolesność oraz strukturę mylnie określane są jako odciski. Brodawka wirusowa charakteryzuje się szorstką, nierówną powierzchnią, niekiedy można zaobserwować czarne punkty wewnątrz zmiany. Podczas oczyszczania lub ścierania naskórka niekiedy. Może dawać dolegliwości bólowe zarówno podczas poruszania się oraz w odciążeniu Do zakażeń może dochodzić poprzez bezpośredni kontakt z osobą zainfekowaną jak i przedmiotem przez nią używanym. Zakażeniom sprzyja nadpotliwość, obniżenie układu odpornościowego, przerwana ciągłość naskórka. Najczęściej do zakażeń dochodzi w miejscach publicznych, m.in. na basenie, salach treningowych, saunie, jak i podczas przymierzania obuwia w sklepie. Należy unikać również chodzenia boso po wykładzinach hotelowych, punktach zabaw dla dzieci, ponieważ są to idealne miejsca bytowania patogenów.

Terapia brodawek Oferujemy Państwu dwie metody terapii brodawek wirusowych. Metodę chemiczną oraz metodę aparaturową.Metoda chemiczna polega na zastosowaniu odpowiednich preparatów miejscowych. Są one dobierane indywidualnie do każdego pacjenta oraz rodzaju i wielkości zmiany.Metoda aparaturowa polega na zastosowaniu koagulacji Czas terapii jest zależny od wielkości, umiejscowienia oraz wybranej metody terapii.  Przebieg zabiegu Zabieg polega na zdezynfekowaniu zmiany, oczyszczeniu za pomocą jednorazowych, wysterylizowanych (jałowych) narzędzi, zastosowanie odpowiedniego preparatu lub metody aparaturowej, zabezpieczenie zmiany jałowym opatrunkiem.

Terapia pękających pięt

Pękające pięty charakteryzują się zbyt dużą warstwą rogową, która pod wpływem czynników wewnętrznych lub zewnętrznych pęka co prowadzi do powstawania niekiedy bolesnych szczelin, rozpadlin.mogą występować na całej powierzchni pięty oraz zewnętrznych krawędziach pięt. Należy zwrócić uwagę na to, iż częste pękanie naskórka może prowadzić do wtórnych infekcji.Do pojawienia się pękających pięt predysponują m.in nieprawidłowe ustawienie stóp, źle wyprofilowane, zbyt ciasne obuwie, obuwie typu klapki, sandały nietrzymające pięty, zbyt duża masa ciała, nieprawidłowa pielęgnacja domowa, nieprawidłowe zabiegi kosmetyczne, zaburzona keratynizacja naskórka(rogowiec), choroby dermatologiczne, nadmierna suchość stóp, nadmierna potliwość oraz wiele innych.Przebieg zabieguTerapia pękających pięt polega na zdezynfekowaniu powierzchni zabiegowej, opracowaniu zrogowaciałego naskórka oraz każdej szczeliny/pęknięcia za pomocą specjalistycznych wysterylizowanych (jałowych), jednorazowych narzędzi. Następnie zaaplikowanie preparatów usprawniających regenerację naskórka i dostosowanie odpowiedniego odciążenia. Opatrunki, materiały odciążające są dobrane indywidualnie do rodzaju skóry, miejsca aplikacji, nasilenia problemu. Po pierwszym zabiegu następuje znaczna poprawa mobilności, zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Należy pamiętać o systematycznych zabiegach leczniczych, odpowiedniej pielęgnacji domowej oraz o profilaktyce w celu całkowitego wyleczenia.

Wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to zmiana chorobowa dotycząca zarówno dzieci, osób młodych, jak i dojrzałych, powodująca dyskomfort lub ból o różnym nasileniu w zależności od stadium zaawansowania. Problem najczęściej pojawia się na paluchu ( największym palcu u stopy), niekiedy na innych palcach stopy, poprzez wbijanie lub uciskanie boczną krawędzią płytki paznokciowej tkanki wału paznokciowego.  Może występować jedno- lub obustronnie, przebieg zazwyczaj przewlekły.

Wrastający paznokieć charakteryzuje się w zależności od etapu wrastania:
– zaczerwieniem w miejscu wrastania,
– pojawieniem się stanu zapalnego,
– obrzękiem,
– podwyższoną ciepłotą ciała w miejscu wrastania,
– bólem,
– wysiękiem treści surowiczej, ropnej,
– pojawieniem się ziarniny spowodowanej nadkażeniem bakteryjnym.

Przyczyny:

– nieprawidłowe skracanie płytki paznokciowej,
– nieprawidłowe obuwie,
– wady kończyn dolnych,
– nadpotliwość,
– uwarunkowania genetyczne,
– przebyte choroby.

Metody terapii wrastających paznokci

Metody leczenia dobierane są indywidualnie w zależnie od wieku pacjenta, nasilenia problemu, czasu trwania choroby, rodzaju wrastania oraz aktywności pacjenta. Metody terapii są bezinwazyjne, bezpieczne, umożliwiające codzienne funkcjonowanie.

Tamponowanie

Metoda ta polega na odgraniczeniu wału paznokciowego od cienkiej i ostrej płytki paznokciowej za pomocą specjalnego opatrunku. Metodę tę stosuje się w lekkich stanach zapalnych lub jako metodę wspomagającą leczenie klamrą ortynoksyjną. Opatrunki w formie tamponady należy zmieniać w zależności od zaleceń podologa.

Rurki Sulci-Protektor

Metoda ta również służy do odseparowania płytki paznokciowej od wału okołopaznokciowego. Rurki zabezpieczają boczną krawędź paznokcia oraz nadają prawidłowy tor wzrostu płytki paznokciowej. Występują w wielu rozmiarach i miękkościach. Metoda ta jest stosowana przy małych i większych stanach zapalnych. Rurka zrasta wraz z płytką paznokciową, nie jest konieczne zmienianie jej w trakcie terapii.

Klamry ortonyksyjne

Klamry ortonyksyjne dzieli się na plastikowe oraz drutowe. Mechanizm ich działania jest ten sam i polega na korekcji płytki paznokciowej do odpowiedniego kształtu. Klamry plastikowe są najczęściej stosowanymi klamrami wśród dzieci i młodzieży ze względu na ich nieinwazyjność i delikatność działania. Klamry drutowe są stosowane na paznokciach grubszych i mniej elastycznych. Terapia tą metodą trwa od kilku tygodniu do kilku miesięcy w zależności od nasilenia problemu, grubości płytki paznokciowej  oraz innych indywidualnych aspektów.

Metoda ta jest bardzo skuteczna i przynosi szybkie i pożądane efekty. Noszenie każdego rodzaju klamry nie utrudnia normalnego funkcjonowania, uprawiania sportu gdyż jest ona niewyczuwalna dla pacjenta.

Paznokcie dystroficzne/ zniekształcone

 czym się charakteryzują:

– zwolnionym lub zahamowanym wzrostem,
– zmianą zabarwienia (żółte, brunatne, brązowe, inne)
– zmianą grubości, znaczną lub niewielką,
– mogą występować dolegliwości bólowe,
– trudność w skracaniu,
– kruchością i brakiem elastyczności,
– inne.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg dobierany jest indywidualnie w zależności od nasilenia zmiany, czasu jej trwania, czynnika wywołującego zmiany płytki paznokciowej oraz wielu innych czynników.

Zabieg polega przede wszystkim na odpowiednim oczyszczeniu płytki paznokciowej oraz dopasowaniu odpowiedniej terapii gabinetowej oraz domowej.

Wspomaganie leczenia paznokci grzybiczych

Terapia paznokci grzybiczych polega przede wszystkim:
– na pobraniu materiału mykologicznego (jeżeli takowe nie zostało pobrane w innych placówkach lub centrach diagnostycznych) w celu ustalenia rodzaju infekcji,
– oczyszczeniu zrogowaciałej płytki paznokciowej w celu umożliwienia dostania się preparatów leczniczych w miejsce infekcji,
– dobór odpowiednich preparatów leczniczych,
– dezynfekcji obuwia oraz zaleceniach odnośnie profilaktyki, postępowania w domu,
– inne zabiegi dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Podczas wizyty pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce, odpowiedniej pielęgnacji oraz zaleceniach, które przyspieszą proces leczenia i zapobiegną ponownym infekcjom.

Rekonstrukcja płytki paznokciowej polega na:

– ukryciu występujących mankamentów wizualnych,
– poprawieniu komfortu pacjenta,
– terapii problemów chorobowych, poprzez aplikację odpowiednich preparatów,
– zabezpieczeniu płytki paznokciowej,
– regeneracji płytki paznokciowej,
– założeniu czasowych implantów płytki paznokciowej (wyjazdy, okazje okolicznościowe).

Jak wygląda zabieg rekonstrukcji paznokcia?

Przeprowadzanie zabiegu różni się w zależności od stosowanej metody.

Metody dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjentów. Brane są pod uwagę zmiany chorobowe, aktywność pacjenta, jak i wiele innych osobistych cech.

Normalny, naturalny proces wzrostu całej płytki paznokciowej trwa nawet do roku. W praktyce podologicznej stosowane są jednak preparaty, które przyspieszają wzrost oraz zabezpieczają zarówno łożysko, jak i paznokieć przed zakażeniem. Jeżeli chodzi o czas terapii w przypadku rekonstrukcji paznokcia jest on indywidualny dla każdego pacjenta. Zdarza się bowiem tak, że rekonstrukcji ulega zaledwie niewielka część płytki, a problem rozwiązać można nawet podczas pierwszej wizyty.

Współczesna technologia pozwala na rekonstrukcję płytki paznokciowej i skuteczne ukrycie posiadanych mankamentów. Zrekonstruowany, odpowiednio zabezpieczony paznokieć nie powinien sprawiać problemów po zakończonej terapii. Kontrolne wizyty oraz właściwa, świadoma pielęgnacja pozwolą nam uporać się z problemem raz na zawsze.

II. PODOLOGIA DZIECIĘCA

Dzieci w gabinecie podologicznym

Bardzo często z porady podologicznej oraz leczenia korzystają dzieci .Nasz gabinet oferuje pełen zakres usług podologicznych dostosowanych pod dzieci. Nasze gabinety wyposażone są w kolorowe obrazki, książeczki, kolorowanki, pluszaki, klocki, aby zminimalizować stres małego pacjenta. Dodatkowo staramy się, aby nasz personel wyglądał przyjaźnie i kolorowo:

Najczęściej pojawiające się problemy u dzieci  to:
– brodawki wirusowe,
– zakażenia bakteryjne, grzybicze,
– wrastanie płytki paznokciowej,
– pojawienie się hiperkeratoz,
– wiele innych schorzeń i defektów.

Podczas wizyty rodzice/opiekunowie oraz dzieci zostają poinformowani o prawidłowej profilaktyce, higienie stóp, zasadach umiejętnego obcinania płytki paznokciowej oraz o innych indywidualnych dla każdego informacjach. Pozyskanie tej wiedzy daje możliwość uniknięcia pojawienia się zmian na stopach w przyszłości.

Dla każdego małego, dzielnego pacjenta mamy małą nagrodę po zakończonym zabiegu!

Zabiegi wykonywane są przy użyciu specjalistycznych frezarek podologiczno-medycznych oraz sterylnych i jednorazowych narzędzi przez wykwalifikowaną kadrę pracowników z wieloletnim doświadczeniem. Podczas wykonywania zabiegów podologicznych zwracamy szczególną uwagę na higienę oraz bezpieczeństwo Naszych pacjentów.

Systematyczne wykonywanie zabiegów podologicznych oraz stosowanie profilaktyki indywidualnie dobranej dla Państwa oraz Państwa pociech potrzeb, ogranicza możliwość pojawienia się zmian patologicznych na skórze oraz płytce paznokciowej stóp.

III. PODOLOGIA DŁONI

Wsparcie leczenia zakażeń grzybiczych

Grzybica paznokci dłoni najczęściej spowodowana jest pracą w wilgotnych, ciepłych warunkach, obniżoną odpornością organizmu, częstymi urazami mechanicznymi. Może towarzyszyć grzybicy skóry.

Grzybica paznokci charakteryzuje się:
– rogowaceniem podpaznokciowym,
– utratą przejrzystości płytki paznokciowej,
– onycholizą (oddzielenim płytki paznokciowej od łożyska),
– przebarwieniami płytki paznokciowej,
– pogrubienie płytki paznokciowej,
– łuszczenie i kruchość płytki paznokciowej.

Wyróżnia się V odmian grzybicy paznokci w zależności od miejsca wniknięcia patogenu oraz rodzaju infekcji.

Wparcie leczenia grzybicy paznokci:
1. Pobieranie materiału mykologicznego,
2. Oczyszczenie zainfekowanych płytek paznokciowych,
3. Zastosowanie odpowiednich preparatów leczniczych i pielęgnacyjnych.

Zakażenia bakteryjne pojawiające się na dłoniach najczęściej spowodowane są:

– zabiegami manicure przeprowadzanymi niesterylnymi narzędziami,
– brakiem higieny przed i po zabiegowej,
– zbyt inwazyjnym naruszaniem oskórka,
– pracą w mokrych, wilgotnych warunkach,
– częstymi urazami płytki paznokciowej, skóry
– podobnymi zmianami występującymi w obrębie stóp,
– wieloma innymi czynnikami.

Leczenie zmian bakteryjnych polega na pobraniu materiału bakteriologicznego w celu identyfikacji patogenu, zastosowaniem odpowiednich preparatów leczniczych i środków pielęgnacyjnych w zależności od rodzaju patogenu, miejsca występowania oraz wielu innych czynników.

Wsparcie leczenia zakażeń bakteryjnych i wirusowych

Zakażenia wirusowe występujące na dłoniach najczęściej spowodowane są:
– bezpośrednim kontaktem z osobą zainfekowaną jak i przedmiotem przez nią używanym
– nadpotliwość dłoni,
– obniżenie układu odpornościowego,
– przerwana ciągłość naskórka,
– korzystaniem z basenów, saun, sal treningowych,
– zabiegami manicure przeprowadzanymi niesterylnymi narzędziami,
– brakiem higieny przed i po zabiegowej,
– pracą w mokrych, wilgotnych warunkach,
– podobnymi zmianami występującymi w obrębie stóp,
– wieloma innymi czynnikami.

Najczęściej występującą zmianą wirusową w obrębie dłoni są brodawki wirusowe.

Brodawki wirusowe nazywane również jako „kurzajka” najczęściej występują na podeszwowej stronie stóp oraz dłoniach, wywołane są one przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Bardzo często poprzez swoją bolesność oraz strukturę mylnie określane są jako odciski. Brodawka wirusowa charakteryzuje się szorstką, nierówną powierzchnią, niekiedy można zaobserwować czarne punkty wewnątrz zmiany. Brodawki na dłoniach rzadko dają odczucie bólowe, ich struktura wychodzi poza warstwy naskórka na zewnątrz.

Czas trwania choroby

Okres rozwijania się brodawki wirusowej trwa od kilku tygodni do nawet roku. Brodawka wirusowa nie ma możliwości ustąpienia samoistnie.

Usuwanie brodawek wirusowych i czas trwania terapii

Oferujemy Państwu dwie metody terapii brodawek wirusowych. Metodę chemiczną oraz metodę aparaturową.

Leczenie zmian na powierzchni płytki paznokciowej

Zmiany na powierzchni płytki paznokciowej najczęściej spowodowane są:
– zbyt agresywnymi zabiegami manicure,
– zakażeniami grzybiczymi, bakteryjnymi, wirusowymi,
– chorobami ogólnoustrojowymi,
– uwarunkowaniami genetycznymi,
– urazami mechanicznymi,
– chorobami skóry,
– innymi czynnikami.

Zmiany na powierzchni płytki paznokciowej to najczęściej:
– bruzdowane podłużne,
– bruzdowanie poprzeczne,
– białe przebarwienia paznokci,
– ciemne przebarwienia paznokci,
– żółte paznokcie,
– zielone paznokcie,
– szorstkość paznokci,
– łuszczące i rozdwajające się paznokcie,
– łamliwość paznokci,
– wyżłobienia podłużne,
– wklęśnięcie płytki paznokciowej,
– ubytki, wgłębienia, dołki przypominające naparstek,
– inne.

Leczenie zmian na powierzchni płytki paznokciowej zależy od czynnika wywołującego zmiany.

Leczenie zmian w połączeniu płytki paznokciowej z podstawą

Najczęściej występującą zmianą jest ONYCHOLIZA

– jest to bezbolesne odklejanie się płytki paznokciowej od łożyska
– może występować w części dystalnej lub bocznej,
– rozpoczęcie zmian zaczyna się od jednego lub wielu paznokci i przesuwają się do 1/3 płytki paznokciowej,
– oddzielający się fragment paznokcia przybiega blade zabarwienie poprzez brak odbicia się światła od łożyska,
– przestrzeń powstała pod płytką paznokciową umożliwia gromadzenia się mas rogowych, zanieczyszczeń, co daje różnorodne zabarwienie płytki paznokciowej,
– dalsze postępowanie onycholizy pod wpływem infekcji bądź urazu niekiedy powoduje dolegliwości bólowe,
– najczęściej spowodowane urazem, długotrwałym podrywaniem płytki paznokciowej, nadmiernym złuszczaniem płytki paznokciowej, substancjami chemicznymi.
– Zdarza się, iż onycholiza spowodowana jest przez niektóre choroby skóry lub choroby układowe, np. liszaj płaski, AZS, niedobór żelaza, choroby tarczycy, łuszczycę.

Leczenie:

– wyeliminowanie przyczyny powstawania,
– oczyszczenie płytki paznokciowej,
– aplikacja specjalistycznych preparatów uaktywniających łożysko dobieranych indywidualnie.

Cennik

Poniżej znajdziecie Państwo aktualne ceny wszystkich usług wykonywanych w salonie AMCLINIC ANNA MOTYL. W razie wątpliwości lub, gdy w cenniku brakuje zabiegu, który nie znajduje się na liście poniżej – zachęcamy Państwa do kontaktu.

Zabiegi podologiczne

Certyfikaty

Podolog Anna Motyl Kluf nr.D/22005674/20 absolwentka Zespołu Szkól Medyczno Społecznych w Bytomiu pierwszej państwowej szkoły kształcącej w tym kierunku w Polsce Kształcenie dwuletnie zakończone państwowym egzaminem. Program nauczania Zaopiniowany przez prof. Krzysztofa Strojka Konsultanta Krajowego w dziedzinie Diabetologii Praktykantka w gabinecie stopy cukrzycowej w Rudzie Śląkiej Uczestniczyła w wielu szkoleniach i konferencjach w zakresie pielęgnacji stopy cukrzycowej Certyfikowana specjalistka z zakresu ortonyksji